שיתוף
תגובות
דעות » כל הפרטים לקראת הגרלת 'מחיר למשתכן'
טור חובה
בטור הקרוב אשתדל לעשות לכם סדר על התכניות של משרד השיכון – מי זכאי? איך נרשמים? איך ההגרלות מתבצעות? ואיפה הכי כדאי לנסות להירשם? אז בואו נתחיל;
מכירת דירה | צילום: Elle Aon, שאטרסטוק

כחלק מהמאמצים הלא-גדולים במיוחד של המדינה להילחם במחירי הדיור יצאו בתחילת השבוע כ-10,000 דירות לשוק במסגרת תוכניות ממשלתיות "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה".

בטור הקרוב אשתדל לעשות לכם סדר על התכניות – מי זכאי? איך נרשמים? איך ההגרלות מתבצעות? ואיפה הכי כדאי לנסות להירשם? אז בואו נתחיל;

"מחיר למשתכן" אותה כולנו כבר מכירים היא התוכנית הממשלתית שהיתה כאן בשנים האחרונות, עזרה לעשרות אלפי אנשים לזכות בדירות במחירים נוחים יותר מהשוק ובנוסף איפשרה לזכאים להגיע עם הון עצמי של עשרות אלפי שקלים. בתוכנית זו אין הגבלה להנחה ויתכן מקומות שבהם ההנחה מגיעה גם למליון שקלים.

"מחיר מטרה" היא התוכנית החדשה אותה מקדם שר השיכון אלקין. לפי התוכנית הזו הזכאים יקבלו הטבה של עד 20% הנחה במחיר הדירה ולא יותר מ- 300,000 שקלים. שימו לב ההנחה מתייחסת למחירים של 2021 ולכן עשויה להגיע לאחוזים גבוהים יותר. כך לדוגמא דירה שמחירה בשוק היה בתחילת 2021 1.2 מליון ש"ח, תמכר ב- 960 אלף ₪. דירה שמחירה 2 מליון ש"ח, תימכר ב1.7 מליון ₪. ההנחה תהיה לפי 20% או 300 אלף ₪ – הנמוך מבינהם.

מי זכאי להירשם? מי שזכאי להירשם הוא מי שמחזיק בתעודת זכאות, כיום מחזיקים בתעודת זכאות מעל מאה אלף ישראלים. עוד עשרות אלפים טרם נרשמו. אז מהרו להירשם לזכאות ולהגרלה דרך האתר להרשמה ל'דירה בהנחה' של משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל.

התנאים להרשמה: התנאי הבסיסי: מחוסרי דירה, כאלה שלא היו בבעלותם דירה או חלק (מעל שליש) בדירה בשלוש שנים האחרונות. כמו כן כאלה שאין להם זכות בדירה במסגרת קבוצת רכישה או אחזקה בקרקע שמיועדת למגורים.

הזכאים הם: זוגות נשואים, רווקים מעל גיל 35, זוגות שנרשמו לנישואים שתאריך החתונה שלהם הוא פחות מ-3 חודשים מיום ההגרלה, חד-הורים שבחזקתם נמצא לפחות ילד אחד מתחת לגיל 18, גרושים שילדיהם אינם בחזקתם, נכים מעל גיל 21 שמחזיקים בשיעור נכות של מעל 50%.

האם אפשר להירשם לכל ההגרלות? לא, כל אדם זכאי להירשם להגרלות בשלוש ערים בלבד. בתוך אותם ערים אין הגבלה במספר ההגרלות שתירשמו אליהם.

איך משרד השיכון מבצע את ההגרלות בפועל? ההגרלות מתחילות לפי גודל הערים, בהתחלה מגרילים את ירושלים ולאחר מכן ממשיכים לשאר הערים לפי כמות האוכלוסיה. הזכיה היא לפי הקדימות, אם זכיתם בעיר אחת, ירדתם אוטומטית משאר ההגרלות. דבר נוסף הוא שמשרד השיכון מתעדף את הזכיה לבני אותה העיר.

אז מה הסיכוי לזכות? ישנם ערים כמו תל אביב, חיפה ומעלה אדומים בהם יש מעט דירות והסיכוי לזכות בהם נמוך מאחר שכמות הזכאים באותם ערים גדולה מאד. הסיכוי עולה ככל שיש יותר דירות בשוק, כך למשל הסיכוי לזכות בלוד הוא גדול מאד, מעל 800 דירות יוגרלו.

כמה זמן ההרשמה תהיה פתוחה? כעשרה ימים עד 29.3 למניינם, כו' אדר ב'.

איפה הכי אטרקטיבי לבחור דירה? המובילה באר יעקב עם הנחה של כמליון ש"ח. תל אביב ואור יהודה הנחה של 750 אלף ש"ח. ירושלים וראשל"צ הנחה של כ600 אלף ש"ח. לוד הנחה של 400 אלף ש"ח. באר שבע הנחה של 300 אלף ש"ח. אשקלון הנחה של 450 אלף ש"ח.

שאלת השאלות, מתי נקבל את הדירה? השיווק האגרסיבי של כמות דירות לא קטן נעשה במטרה להוציא הרבה זוגות משוק מבקשי הדירות ובכך להפחית את ההתנפלות על הדירות הפנויות, הדירות שיוקצו בזמן הקרוב רובם ללא הליכים ראשונים לקבלת היתרי בניה, חלק גדול מהזוגות יוזמנו לבחירת הדירה רק בעוד שנתיים שלוש ומאז יספרו עוד כ-3 שנים לקבלת הדירה.

לא זכיתם – אל תתיאשו, עד סוף השנה מתוכננים כעשרים אלף דירות נוספות .


שחר וולף הינו כלכלן ויועץ משכנתאות, ניהל במשך 12 שנים בבנק דיסקונט

הצטרפו ועקבו אחר

תגובה אחת

  1. זה טיפה בים מה שהמדינה מציעה. מכמה סיבות
    א. המתנה ל7 או 8 שנים לדירה שלא בחרת מרצון אלא זכית לא שווה את הסחבת.
    ב . הזוכים במחיר למשתכן מראש יודעים שכל שכניהם במצב סוציואוקונומי נמוך מה שיעשה את האזור לנחות מכמה סיבות.
    ג. השכירות שמשלמים השוכרים במשך 7 או 8 שנים מגיעים לסכום ממוצע של 400.000 שח שזה יותר מההנחה שמעניק משרד השיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
בנה את החלומות של עצמך, אחרת מישהו אחר ישכור אותך כדי לבנות את החלומות שלו

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים