שיתוף
תגובות
כלכלה » הכלכלה החרדית » החסם שעשוי לטרפד את עסקת גורביץ-אל על
בלעדי
למרות ההתקדמות המשמעותית במגעים, מופעלים לחצים רבים על מאיר גורביץ לוותר על עסקת 'אל על': "הם לא הפנימו; אם לא מסדרים את עניין השבת – אין עסקה" • חשיפה
מטוס אל על | צילום: Rebius, שאטרסטוק

בעוד ב'אל על' מגדירים את איש העסקים החרדי מאיר גורביץ הרוכש הידידותי ביותר של החברה, ולמרות הפגישה שנערכה בין הצדדים ביום ראשון והוגדרה כמוצלחת ביותר, נראה כי הדרך לרכישת השליטה ב'אל על' עודנה רחוקה.

ל'בחזית' נודע, כי על גורביץ מופעלים בימים אלה לחצים רבים שלא להמשיך במגעים לרכישת השליטה ב'אל על', שבשליטת תמי מוזס בורוביץ', מאחר והחברה פועלת בשבת ולעת עתה נראה כי אין בכוונתה לוותר על פעילות זו.

בין המתנגדים לעסקה נמנה גם אחד ממנהיגי הציבור החרדי, אדמו"ר המשמש חבר מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל'. בנוסף, מופעלים כלפי גורביץ לחצים גם מכיוונם של קרובי משפחתו מקירבה ראשונה.

ל'בחזית' נודע כי בין הלוחשים לאוזנו של גורביץ שלא יוותר בנושא השבת נמנים גם הרב נתן זוכובסקי, מראשי ישיבת 'גאון יעקב' וחבר וועדת הרבנים של 'דגל התורה', והרב מאיר לוריא, מבכירי רבני סלונים. הרב זוכובסקי ולוריא הם קרובי משפחתו של גורביץ ולחציהם עשויים להשפיע באופן ניכר על תנאי העסקה, ככל וזו אכן תיחתם.

אחד המניעים העיקריים של מאיר גורביץ להתעניין בעסקה, הוא האתגר. "מאיר הוא אמנם טייס ומכיר מקרוב את תחום התעופה, אבל אני לא מבין איך זה קשור לניהול החברה הכושלת הזו", אומר ל'בחזית' גורם המעורה בפרטים.

גורביץ, המתגורר בארה"ב, נחת ביום ראשון בישראל ונפגש בנתב"ג לישיבה ממושכת עם צמרת 'אל על', כאשר לאחריה הוא שב מיד לארה"ב. בסביבתו מגדירים את הפגישה כמוצלחת ביותר וסבורים כי ב'אל על' פורסים בפניהם שטיח אדום ומעוניינים להתקדם לחתימה.

"זה בא מן הסתם בגלל שהמתמודדים האחרים על העסקה באים כביכול בגישה של השתלטות עוינת על החברה, בעוד מאיר בא באופן ידידותי", מסביר ל'בחזית' גורם הבקי במו"מ המתנהל. "היה בפגישה רגע שאנשי 'אל על' שאלו 'מה עכשיו' ומאיר הציע לצאת לאכול פלאפל. התחושה הייתה שזה אחד משלנו". אלא שדווקא הצלחתה של הפגישה, היא זו שנושפת בעורפו.

מאיר גורביץ | צילום: זק"א

ל'בחזית' נודע כי בביתו של אדמו"ר נחשב, חבר מועצת גדולי התורה, ביקשו למסור למאיר, כי "האדמו"ר התייחס להשקעה באל על והדגיש שבכדי לראות ברכה ולשאת פרי בעמלו עליו לדרוש הקפדה מוחלטת על שמירת השבת".

בשיחה עם 'בחזית' מסביר מקורב לגורביץ, כי "זה לא סוד שמאיר קשור לרבנים וכולם לוחצים עליו שעניין השבת, שהוא ציפור הנפש של כל יהודי, יהיה תנאי בסיסי לכל עסקה. הם עובדים בכיוון הנכון, אבל הם לא הפנימו שאם לא מסדרים את עניין השבת אין עסקה", הסביר המקורב ל'בחזית'.

איש העסקים מאיר גורביץ איננו החרדי הראשון שמתעניין ברכישת 'אל על'. כפי שכבר דווח בהרחבה ב'בחזית', איש העסקים החרדי אלי רוזנברג הגיש אף הוא בקשה לרכישת החברה ודחה באמצעות עורכי דינו את הטענות לפיהן הוא מבקש לרכוש את החברה עבור אביו המתגורר בארה"ב ודרש להתקדם להשלמת העסקה.

רוזנברג נשען על האישור שקיבל מרשות החברות הממשלתית, כי ימליצו עליו בעת רכישת 40% ממניות החברה – כך שיהפוך לבעל השליטה. "ההיתר האמור חותם את הגולל על כל טענה אחרת, ועל הניסיונות להטיל ספק בעובדה שמרשנו הינו המשקיע, ניסיונות שנסמכו אך ורק על דברי רכילות והשערות בלתי מבוססות", לשון המכתב.

פנינו לבקש את תגובתו של מאיר גורביץ, אך הוא סירב להגיב לכתבה. לכשתתקבל תגובתו – נפרסמה.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
היכולת החשובה בחיים היא היכולת להשתנות

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים