שיתוף
תגובות
חדשות » חדשות בעולם » סין: עם 1,200 עובדים בכל רגע נתון, בונים 35 מגדלים בשנתיים וחצי
הלוואי עלינו
עם קצב ממוצע של פחות משבוע לקומה, ובניית עשרות מגדלים בו זמנית, חברת לונג-שין הסינית שפועלת גם בישראל, תסיים לבנות שכונה שלמה בשנתיים וחצי
תגיות: , ,
אתר בניה, אילוסטרציה | צילום: Fotokon, שאטרסטוק

לא יאומן. שנתיים וחצי בלבד לוקח לחברת לונג-שין (LongXin) הסינית לבנות שכונה של 35 מגדלים בני 25-20 קומות, מרגע תחילת התכנונים ועד לשלב מסירת המפתח לדיירים. זאת, לעומת זמן בנייה ממוצע של לא פחות מ-13 שנים בישראל, מרגע התכנון בוועדות ועד מסירת המפתח, כך לפי נתונים שפורסמו בסוף שנת 2020.

הקצב האדיר מתאפשר בעקבות כך שהחברה מעסיקה כ-1,200 עובדים בכל רגע נתון באתר הפרויקט. כל העובדים מתחילים את העבודה על כל המגדלים בבת-אחת. בנוסף, משתמשת החברה בטכנולוגיות בנייה מתקדמות, לרבות "בנייה טרומית", במהלכה חלקים משמעותיים מהמבנה מיוצרים מראש במפעל ורק מורכבים באתר הבנייה. החברה מנהלת מעקב קפדני אחרי כל העובדים. עבור כל אתר בניה קיים חדר פיקוח עם מצלמות בזמן אמת, אמצעי זיהוי ביומטריים בכניסה ואף רחפנים שמסתובבים באתר ומצלמים את הנעשה בו.

עוד מבחזית החדשות

אך נראה, כי הזרז המשמעותי ביותר לבנייה שכזו הוא התמיכה הממשלתית. פרויקט הענק ממומן כולו על ידי ממשלת סין, במטרה לשפר דיור לאלפי אזרחים המתגוררים בעיר היימאן שנמצאת במחוז ננטונג במזרח המדינה. עלות הפרויקט עומדת על כ-1.92 מיליארד יואן (כ-990 מיליון שקל), והוא כולל דירות של שניים עד ארבעה חדרים בגודל של 138-85 מ"ר, אשר מחירן הממוצע מוערך בכ-750 אלף שקל, או כ-6,200 שקל למ"ר. קצב הבנייה הממוצע בפרויקט עומד על פחות משבוע לקומה.

לונג-שין היא חברה בבעלות פרטית, אך כמקובל בחברה סינית גדולה, בכניסה לאולם המבקרים במטה שלה שבהיימאן ניתן לראות תמונה גדולה של נשיא סין, שי ג׳ינפינג, מתנוססת לצד שורה של דגלים אדומים עם הסמל של סין. החברה הוותיקה הוקמה לראשונה בשנת 1958. היא עוסקת בין היתר בקבלנות בנייה ובפיתוח נדל"ן ומעסיקה עשרות אלפי עובדים ברחבי העולם, בהם כ-800 עובדים בישראל המועסקים בשורה של פרויקטים לדיור בערים שונות.

יחד עם זאת, לצד קצב הבנייה האדיר של החברה בסין, נראה כי גם הסטנדרטים של הקבלנים ושל היזמים בארץ בכל הקשור לזיהום אוויר ולבטיחות, שונים משמעותית מאלו של סין. כך למשל, באתרי החברה בסין שטח האתר כולו מכוסה בבטון ומכשירים המתיזים באופן שוטף מים, בכדי למנוע מהאבק להתפזר. בנוסף, כל המבנים באתר מכוסים בפיגומים מכל צד, וכוללים רשתות המונעות נפילות של חלקים ואף של עובדים במקרה של תאונה.

אולם, למרות שהחברה שלחה חלק ממנהלי הבטיחות הנוקשים שלה לארץ ביחד עם העובדים, במרבית האתרים בארץ אין את אותה מהירות בנייה, הקפדה על נהלי זיהום אוויר ובטיחות, אם בשל שיקולי עלות של החברה ושל שותפיה הישראליים ואם בשל רגולציה קשה ומסובכת אשר קיימת בישראל ובמידה רבה נחסכת מהחברה בפרויקטים שלה בתוך סין ובמדינות אחרות.

שיטות הבנייה המתקדמות, אשר בהן משתמשות חברות בניה בסין אמנם מאפשרות לעיתים בנייה של קומה שלמה בתוך יומיים-שלושה בלבד, אך אינן פותרות את משבר הדיור שפוקד חלקים נרחבים בסין כבר חודשים ארוכים ומשאיר בניינים שלמים ריקים ואת חלק מיזמי הנדל"ן עם הפסדים קשים.

כך למשל, בשבוע שעבר הודיעה ענקית הנדל"ן הסינית קאנטרי גרדן כי לא תוכל לשלם את הריביות השנתיות על אגרות החוב שלה, מה שגרם לירידה דרסטית בערך המניה ולצניחה בהונה האישי של יו"ר החברה, יאנג הואיאן, שעד לא מזמן הייתה האישה העשירה ביותר באסיה.

עוד מבחזית החדשות

טייקוני הנדל"ן במדינה ראו את הונם נשחק לאחר שהממשלה החלה במתן הלוואות ענק לענף בשנת 2020, דבר שהקשה על יזמים למחזר חובות מתנפחים. מצוקת המזומנים שלאחר מכן גררה שיא של פשיטות רגל, חיסולי השקעות של מיליארדי דולרים ועיכובי בנייה של אלפי בתים. לפני הקריסה, הגידול המהיר של מגזר הנדל"ן למגורים בסין הפך את הואיאן ואת הקולגות שלה לחלק מהאנשים העשירים ביותר במדינה.

יחד עם זאת, ראוי לציין כי סין היא מדינה עם שטח עצום, מגוון רחב של אוכלוסיות ובהתאם גם חברות נדל"ן רבות, אשר חלקן עדיין נהנות מעליות מחירים, מביקושים גבוהים, בעיקר באזורים עירוניים מובילים, וממשיכות לבנות בקצב שיא ולרשום רווחי עתק.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
מצליחנים הם אנשים שהופכים להרגל, לעשות דברים, שהמפסידנים חשים שלא בנחת לעשות...

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים