שיתוף
תגובות
צרכנות » התייקרות נוספת בחשמל: יעלו בעוד שבוע וחצי ב-8.2%
פעם שנייה בתוך ארבעה חודשים, רשות החשמל הודיעה על עליית מחיר בשיעור גבוה | חשבון חשמל יתייקר בממוצע בכ-80 שקלים לחשבון דו חודשי
חברת החשמל | צילום: Roman Yanushevsky, שאטרסטוק

רשות החשמל החליטה היום (רביעי) סופית לייקר את תעריף החשמל ב- 8.2% החל מעוד שבוע וחצי. המשמעות היא שחשבון חשמל ממוצע של משק בית יתייקר מהחודש הבא בכ-80 שקלים לחודשיים – ובכ-480 שקל בשנה.

הדיון התקיים מכיוון שארגונים וגופים שונים במשק הגישו ערעורים על החלטת הרשות להעלות את מחיר החשמל בעוד 8.2%, אך הפעם הרשות דחתה את כל הערעורים והותירה את העלאת המחיר בשיעור המקורי כפי שהוחלט מלכתחילה. וזאת, לאחר שהמחיר כבר עלה בשיעור של 8.6% לפני פחות מארבעה חודשים. יש לציין כי בקיץ הצליחו הערעורים לגרום להפחתת ההעלאה באחוז, מ-9.6% ל-8.6%.

עוד מבחזית החדשות

העלאת תעריף החשמל בשיעור כל כך גבוה יוביל גם להעלאת האינפלציה בכ-0.2% בתחילת שנת 2023, או אף יותר מכך, שכן העלאת מחיר החשמל יגרור העלאות מחירים בשלל מוצרים ושירותים עתירי אנרגיה. הייקור הנוכחי יכניס עוד 2.1 מיליארד שקל לקופת חברת החשמל.

ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, הבטיח בקמפיין הבחירות לבלום את עליית מחירי החשמל, אולם רשות החשמל היא רשות עצמאית בהחלטותיה. העלאת המחירים המשמעותית בפעם השנייה תוך פרק זמן כה קצר נובע מכך, שחברת החשמל משתמשת עדיין, בפחם שהתייקר. השימוש בפחם הוא בשיעור של 23% מייצור החשמל. 

בהודעת רשות החשמל נאמר כי "כידוע, עלות הפחם הגבוהה בעולם הובילה לעלייה בתעריפי החשמל בשנת 2022. "גורמים נוספים שהובילו לעלייה בתעריף הם עיכוב בבניית תחנות הכוח המופעלות בגז שיאפשרו את סגירת התחנות הפחמיות המזהמות  באורות רבין, עיכוב בפרויקט הסבת שאר היחידות הפחמיות מיצור בפחם ליצור בגז ואי מתן אישור לשעות יצור נוספות בשל היתר הפליטה הניתן ע"י המשרד להגנת הסביבה על יחידות 6-9 באתר אשכול של חברת החשמל, עליה חדה בשער החליפין, עליה מתמשכת במדד המחירים לצרכן, ועליות הריבית בארץ ובעולם.

"על מנת לאזן בין הצורך לשמירה על יציבות פיננסית של משק החשמל לבין מיתון ההשפעה על הצרכנים במשק, החליטה הרשות על פריסת החוב שנוצר בגין הגידול החד בעלות הפחם בשנת 2022 לשלוש שנים. זאת על בסיס הנחה זהירה כי בשלוש השנים הקרובות יופחת השימוש ברוב המכריע של הפחם בייצור חשמל למשק הישראלי". עוד הוסיפה רשות החשמל כי "על אף העלייה בתעריף, מחירי החשמל בישראל נמצאים מתחת לממוצע בעולם".

בראש רשימת הערעורים על שיעור ההתייקרות הגבוה שקבעה רשות החשמל, עמדו השבוע התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שטענו כי המדינה היא זו שצריכה לממן את עליית מחירי החשמל הצפויה בתחילת 2023 מקרן העושר, מתגמולי הגז וממכירת נכסים. בנייר עמדה שהכינה המחלקה הכלכלית באיגוד לשכות המסחר נטען כי "העלאת תעריפי החשמל תשפיע רוחבית בהגדלת העלויות למשק בית ממוצע בתוספת של כ-800 שקל בממוצע לחודש". 

בנייר העמדה התייחסו באיגוד לשכות המסחר לתחרות הקיימת בין הרגולטורים ומשרדי הממשלה הפועלים בתחום האנרגיה והחשמל בישראל. לדבריהם "נכון להיום יש מספר גורמים שמעורבים רגולטורית בניהול שוק החשמל, משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל, חברת החשמל ומנהל המערכת. הדבר גורם לתחרות גלויה ולסתירה בקבלת ההחלטות". עוד טוענים באיגוד כי "יש צורך להקים גוף אחד מתכלל לטיפול בכל נושא ניהול האנרגיה בישראל, כולל ייצור ואספקת החשמל, כלי רכב והתייעלות אנרגטית. זאת נוכח העובדה ששוק האנרגיה צפוי לעבור בעשורים הקרובים שינויים דרמטיים בתחום הרגולציה, שישפיעו על מבנה השוק ועלויות היצור".

עוד מבחזית החדשות

יש לציין כי במסמך השימוע מציינת רשות החשמל כי חברת החשמל אינה עומדת בלו"ז הסבת תחנות פחמיות לגז ואי הקמת כושר ייצור חלופי לפחם, שמשמעותו המשך השימוש בתחנות פחם. חברת הייעוץ BDO מעריכה כי האצת קצב הסבת התחנות הפחמיות לשימוש בגז יחסוך למשק כ-4 מיליארד שקל המהווים כ-15% מעלות ייצור החשמל.

בערעור של התאחדות התעשיינים הם נכתב כי הם  "מברכים על הצעת החלטת רשות החשמל לפרוס את העלויות הנלוות בכדי למתן את העלייה בתעריפי החשמל מ-13.4% ל-8.2%, אולם יחד עם זאת, ניתן לבצע פריסה רחבה יותר אשר מאפשרת מיתון נוסף בתעריפי החשמל ובכך למתן את העלייה לכדי פחות מ- 3%". 

עוד כתבו התעשיינים בערעור, כי בשימוע שנערך ביולי 2022 אמרה הרשות באופן מפורש כי אין לה כל כוונה לבצע עדכון נוסף בתעריף החשמל וכי פריסת העלויות שבוצעה תאפשר לה להימנע מהעלאה נוספת בתעריף.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
לא משנה כמה המצב טוב או רע, תמיד הוא בסוף משתנה

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים