שיתוף
תגובות
דעות » שיעול – כל מה שלא ידעתם עליו וכיצד ניתן להתמודד
תסמיני חורף
כל אדם, צעיר או מבוגר, מכיר את זה: השיעול הטורדני שתוקף אותנו. אתם ממש לא חייבים להשלים עם השיעול, כשכיום מוצעים מגוון מוצרים וטיפולים להקלה על המצב
תגיות: ,
תה עם לימון בחורף | צילום: PICTWORKS, שאטרסטוק

כל אדם, צעיר או מבוגר, מכיר את זה: השיעול הטורדני שתוקף אותנו (בעיקר בחורף, אבל ממש לא רק). מעבר לחוסר הנוחות שבשיעול עצמו, הוא עלול לפגוע באיכות החיים שלכם ואף לגרום לסיבוכים בריאותיים שונים. זאת ועוד, ייתכן מאוד שהשיעול עצמו מצביע על מחלה אחרת בגוף הדורשת זיהוי וטיפול מיידיים.

החדשות המעודדות הן שאתם ממש לא חייבים להשלים עם השיעול, כשכיום מוצעים מגוון מוצרים וטיפולים להקלה על המצב.

הסיבות העיקריות לשיעול

ברמה הפיזיולוגית, שיעול הוא מנגנון רפלקס שנועד להוציא מדרכי האוויר את כל מה שלא אמור להיות בהן: חלקיקים זעירים, הפרשות, ליחה, גופים זרים ועוד. הפעולה מבוססת על שאיפה של האוויר ונשיפה שלו החוצה מהגוף, בלחץ גבוה ובמהירות מרשימה שיכולה להגיע גם לכ-100 קילומטר בשעה. השיעול בכללותו נפוץ יותר בקרב ילדים ובעיקר בחודשי החורף, אם כי גם מבוגרים עלולים לחוות אותו בכל אחד מימות השנה.

השאלה העיקרית היא: מה בדיוק עלול לגרום לתהליך שתואר כאן? והתשובה היא שיש כמה סיבות אפשריות. "החשוד העיקרי" לשיעול הוא צינון, עם או בלי שפעת. במצבים אלו אנו סובלים מהפרשות יתר של נזלת או ליחה, ממצב של גודש באף, מכאבי גרון וכמובן שגם משיעול, בין אם יבש ובין אם רטוב (כלומר, שיעול עם ליחה).

כל התסמינים האלו עשויים לחלוף מעצמם גם ללא טיפול, במקרה של וירוס, אולם הם עלולים להקשות מאוד על האדם הסובל מהשיעול וסביבתו. הצטננות תימשך בדרך כלל שבוע, במהלכו צפויים כמה ימים של החמרה ולאחריהם רגיעה מסוימת.

פשר וסוגי השיעול

  • דלקת ריאות – עלולה להיווצר מסיבוך של הצטננות, מחיידקים או מווירוסים שמצליחים להגיע לריאה ולייצר שם תהליך דלקתי. במקרה של דלקת ריאות, השיעול נוטה להיות רטוב ומלווה בליחה בעלת גוון ירקרק-צהבהב. אצל תינוקות ופעוטות הדלקת עלולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, בחום גבוה ובשינויי התנהגות.
  • אסטמה – מחלת האסטמה עלולה לטמון בחובה בין השאר שיעולים על סוגיהם, הנובעים מתגובה דלקתית המתרחשת בדרכי הנשימה למחוללי האלרגיות. השיעול כאן מופיע בדרך לכל לסירוגין, כשכל מופע עלול להימשך פרק זמן ממושך. לעיתים קרובות נלווים גם קשיי נשימה.
  • גופים זרים – שימו לב שלא כל שיעול מצביע בהכרח על מחלה. גם במקרה בו המזון חודר מסיבה כזו או אחרת לקנה הנשימה, ולא לוושט כפי שקורה במצב התקין, יגרור שיעול בניסיון להוציא את הגוף הזר. דוגמה נוספת היא עשן, אשר בין הצרות הרבות שהוא מביא להן ניתן למנות גם גירוי של הסרעפת.

למה חשוב לטפל בשיעול

בחלק גדול מהמקרים השיעול יחלוף מעצמו לאחר כמה שעות או ימים, אפילו בלי שתצטרכו לבצע דבר. הבעיה היא שבמצבים רבים, הוא עלול להשפיע לרעה על התפקוד שלנו לאורך היום. שיעולים נוטים להתגבר בשעות הלילה, ולכן סבירות לא מבוטלת שהם יביאו לקשיי שינה הגורמים למחסור בשעות השינה ולעייפות מצטברת כתוצאה מכך.

שיעול ממושך עלול לגרום להשפעות נלוות, דוגמת כאבי בטן הדרגתיים או מצב של בריחת שתן, "הרנייה" של הסרעפת (בקע סרעפתי) ואפילו פגיעה במיתרי הקול.

זיהוי שיעול אינה משימה מורכבת כיום, אבל האתגר הוא לנסות להבין מה עומד מאחוריו והאם יש מחלה נלווית הדורשת טיפול. אם השיעול נלווה לחום גבוה שאינו יורד או לתסמינים התנהגותיים, כמו פעוט שמסרב לאכול או לשתות, כדאי לחשוב על בחינה מדוקדקת של המצב. במצבים אלו רצוי לגשת לאבחון, הכולל בדיקה פיזית ובחינה של התסמינים (כך למשל שיעול המתגבר בשעות הלילה ונלווה לחום בן שלושה-ארבעה ימים עלול להצביע על מחלה ויראלית).

במקרים בהם ישנו חשד כי מדובר בדלקת ריאות או בחיידק התוקף את הגוף, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות דם או בצילום. מחלות אלה דורשות לעיתים טיפול מותאם, דוגמת אנטיביוטיקה להתמודדות עם דלקת ריאות.

כך תתמודדו עם השיעול בהצלחה

לפני שניגשים לדרכי ההתמודדות עם שיעול חשוב להדגיש שכל שיעול חדש, שנמשך מספר ימים, דורש בירור מול רופא על מנת לשלול אפשרויות אחרות לפני שמחליטים על דרך הטיפול. לאחר הבירור ולאחר אישור מהרופא שניתן להתחיל לטפל בשיעול, נתכנס לעולם הטיפולים האפשריים על מנת להקל על המטופל. קיימות מגוון דרכים החל מאינהלציה של מי מלח, ועד מתן סירופ אשר מפחית את צמיגות הליחה ומכייח.

כמו כן, שאלת הטיפול בשיעול תלויה בתסמינים שהאדם חווה, בדרגת החומרה של הבעיה, בגורם המביא לשיעול וכן הלאה. ברוב המקרים מומלץ להקפיד על מנוחה, במיוחד אם נלווים לשיעול תסמינים המקשים על התפקוד ביום או בלילה. מכיוון שחלק מהמצבים הגורמים לשיעול הם מדבקים, רצוי שלא להשתעל לכיוונם של אנשים אחרים: ניתן לכוון את השיעול כלפי מטה, להשתעל לתוך גומץ המרפק או להשתמש במסכה, אותה כולנו למדנו להכיר בעקבות מגפת הקורונה המתמשכת.

יש כיום תרופות ותכשירים שעשויים להקל מאוד על מצבם של הסובלים משיעול. אינהלציה, הלא היא החדרת תרופה בצורת גז לפה דרך האף, עשויה להקל במצבים בהם מדובר בזיהום או במחלה של דרכי הנשימה. במקרה של שיעול ויראלי בקרב ילדים, לדוגמה, אינהלציה של מי מלח סטריליים עשויה להקל. במקרים מסוימים, כאמור, יכול להיות צורך בתרופות אנטיביוטיות.

עוד תמצאו כיום תרופות יעילות, הניתנות לשימוש ללא מרשם רופא. כך למשל מוקוליט עשויה להפחית את רמות הצמיגות של הליחה והכיח, ובכך לסייע לסובלים מהפרעות במערכת הנשימה. התרופה מגיעה בצורה של תמיסה, טבליות למציצה או קפסולות, וניתנת לשימוש מגיל שנתיים ומעלה (הצורה המקובלת בגילים מוקדמים היא טיפטיפות מוקוליט). יש להקפיד באופן מלא על הנחיות השימוש והמינונים, בהתאם לעלון השימוש בתרופה.

ד"ר מיכאל פקר הוא רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון בבית חולים העמק

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
היכולת החשובה בחיים היא היכולת להשתנות

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים