שיתוף
תגובות
משפט » המדינה מתנגדת למכירת החותמות של הנאצים
היועמ"ש יתייצב בדיון
המדינה הודיעה על התנגדותו לקיים מכירה פומבית של מכונות המחטים ששימשו את הנאצים להחתמת קעקועים בסלקציה בשואה: "סחר מעין זה פסול מבחינה ערכית, מוסרית, לאומית"
המספרים שקעקעו הנאצים על ידו של ר' אליעזר אסטרייכר | צילום: צילום: מתוך הטוויטר של נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע על התייצבותו להליך בו הגיש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, בקשה לאסור על מכירתן הפומבית של חותמות מקוריות ששימשו לקעקוע המספרים על זרועות אסירי מחנה ההשמדה אושוויץ.

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אין זה ראוי כי חותמות אושוויץ ימכרו לידיים פרטיות לכל המרבה במחיר. "סחר מעין זה פסול מבחינה ערכית, מוסרית, לאומית וציבורית. מכירה פרטית של חפץ זה, מעבר לזילות שבמכירתו לכל המרבה במחיר, עלולה אף להביא לאובדן הוכחה חשובה להנצחת הזיכרון הלאומי ולאובדן של פיסת היסטוריה חשובה ביותר לעם היהודי".

בעמדתו מציין מנדלבליט את החשיבות שמקנה מדינת ישראל להגנה על ערכים אלה, אותה ניתן ללמוד, בין היתר, באמנות והכרזות שמדינת ישראל חתומה עליהן ותומכות בהבעת עמדה זו, וביניהן, הכרזת שטוקהולם אשר מדגישה את: "…הצורך לנצור ולזכור למען הדורות הבאים ולזיכרון נצח את ההיסטוריה והמורשת הייחודית של השואה".

בעמדתו מדגיש היועץ המשפטי לממשלה את חשיבות ההגנה על ערכים אלה והשמירה על נכסים אשר באמצעותם ניתן להנציח את זיכרון השואה ולתעד אותה ואת אשר התרחש במהלכה, על אחת כמה וכמה, לאור עלייה של קולות בעולם אשר מכחישים או מבקשים לגמד את מאורעות השואה.

עוד הוסיף היועמ"ש, כי "ישנה חשיבות להעברת מסר ברור לפיו מדינת ישראל לא תשלים עם מכירה פומבית של חפצים מיוחדים ונדירים מסוג זה, הקשורים קשר הדוק לליבת מאורעות השואה. מכירתם עלולה אף להביא לזילות של זיכרון השואה, ליצור שוק כלכלי לחפצי זוועה אנטישמיים ולגרום לגלוריפיקציה של חפצים מזוויעים כאלה. חפץ שהיה חלק מהותי מתהליך תעשיית המוות הנאצית צריך לשמש אך לצורכי חינוך, לימוד ומחקר – זאת מטעמים ערכיים, מוסריים ופרקטיים כאחד. לאור האמור מקומן הראוי של חותמות אושוויץ הוא ביד ושם, שם, הפריטים ישמרו באופן מיטבי, ישמשו כעדות היסטורית, יונגשו לציבור הרחב ויאפשרו מחקר לגביהם".

עמדת היועץ המשפטי לממשלה גובשה על ידי עו"ד אביעד אמרוסי מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה ועו״ד דורית יפרח, מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) בשיתוף מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט ציבורי- מנהלי).

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
היכולת החשובה בחיים היא היכולת להשתנות

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים