[the_ad_placement id="head"]
שיתוף
תגובות
בריאות » חדשות הבריאות » הופרדו תאומות סיאמיות בראשן בניתוח נדיר
לראשונה בישראל
הניתוח ארך למעלה מ – 12 שעות, בו השתתפו כ –50 אנשי צוות מכל ביה"ח שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע, כמו כן, גם שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם
המומחים בניתוח המורכב | צילום: דוברות סורוקה

ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.

עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה הכנה לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות.

צוות ייעודי נערך במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה.

ניתוח הפרדה של תאומים המחוברים בראשם נעשה במספר שלבים.

במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה.

במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן.

הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בביה"ח, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי.

הצוות המולטידסיפלינארי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח:

מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR).

המודלים התלת מימדיים של חברת STRATASYS, 3D4OP מבוססים על הדמיות ה – MRI, CT, ואנגיוגרפיה והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים.

באמצעות מודל ה – VR של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו בצורה המדויקת שיש. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור ביניהן, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח.

בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות.

בשלב זה מתפצלים אנשי הצוות לשני צוותים שעובדים במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים, מבצעים שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור.

לניתוח שארך למעלה מ – 12 שעות, שותפים כ –50 אנשי צוות מכל ביה"ח שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית, מומחים בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, צוותי לוגיסטיקה.

כמו כן נטלו בו חלק גם שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה: ד"ר אובייס ג'לני (Owase Jeelani) נוירוכירורג ילדים מביה"חGreat Ormand Street Hospital , London באנגליה, מייסד העמותה Gemini Untwined שעוסקת בטיפול ובמחקר בתאומים המחוברים בראשם, וד"ר דיויד סטפנברג (David Staffenberg), מומחה בכירורגיה פלסטית מ-NYU LANGONE בארה"ב.

את הניתוח וההכנות לו הובילו: ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה – TEAM LEADER, ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה, ד"ר יובל סופרו, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה וד״ר עידו בן צבי מהמחלקה לניורוכירורגיה, פרופ' אלדד זילברשטיין, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה, ד"ר ירון שהם, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית, פרופ' אלכס זלוטניק, יו"ר החטיבה להרדמה וטיפול נמרץ, ד"ר אבנר לאון, ד"ר סרגיי צרגורודצב, ד"ר אנה גריבניוב וד"ר יותם ז'אט מהחטיבה להרדמה, וצוות טכנאי הרדמה, פרופ' אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה, ד"ר אלה בנקוביץ' וד"ר רוסה נובואה ממערך הדימותד"ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, ד"ר יובל כוורי, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, טל חיון, אחות אחראית חדר ניתוח דרומי, ריקי באינר, מנהלת סיעוד חדרי ניתוח והתאוששות וצוות הסיעוד בחדר ניתוח: ברוריה אסולין, אוהד שניידר מזרחי, טל כרמל, אוקסנה ישראלוב, ולדיסלב שיף, גלינה מרן, זאב גרינברג, עטואה אבו עראר ואבישי כהן.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה: "מדובר בניתוח נדיר ביותר, שבוצע עד כה בעולם כ – 20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ, בתינוקות בנות שנה, מהצעירות ביותר בהן בוצעה פרוצדורה זו בעולם. הניתוח המורכב וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בארץ, בשילוב של ציוד וטכנולוגיות מתקדמות, שחלקן הובאו באופן מיוחד לסורוקה לצורך הניתוח, כגון הציוד של המודלים התלת מימדיים והמציאות המדומה ומכשירי ניטור מיוחדים לבדיקת רוויון חמצון המוח של חברת COVIDIEN. ניתוח מורכב וייחודי זה ועבודת הצוות המדהימה מחזקים את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים".

מציין ד"ר גידון: "הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של הבנות".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "כמרכז על רפואי שאחראי על בריאות תושבי הנגב, נערכנו מבעוד מועד לניתוח משמעותי ונדיר זה עם הצוותים המובילים בבית החולים יחד עם צוות רופאים בינלאומי. אני גאה מאד בצוותים שלנו, מכל התחומים והסקטורים שנרתמו לניתוח מאתגר ומורכב זה. מאחל רפואה שלמה לתאומות ולמשפחה".

[the_ad_placement id="between-homepage"]
הצטרפו ועקבו אחר
[the_ad_placement id="medame-bolet-mobile"]

4 Responses

  1. וואוו הקב"ה" ידו בכל" כל מה שעושה ה' הכל לטובה!!! ברוך ה' הצליח

    1. ברוך הוא וברוך שמו ואם אפשר להוריד את התמונות סה לא נעים לראות אותם יותר נכון מפחיד😰

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[the_ad_placement id="sidebar-banner"] [the_ad_group id="4341"]
[the_ad_placement id="sidebar-banner3"]
[the_ad_placement id="dice-sidebar"]
[the_ad_placement id="gemel"]
עדכני
פופולרי
ויראלי
[the_ad_placement id="sidebar-banner2"]
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
צחוק משכח כאבים

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים