שיתוף
תגובות
חדשות » אושרה הצעת החוק להעלאת מחיר השקיות
יעלה יותר
מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות. הצעת חוק של חברת הליכוד שהוצמדה אליה הופלה בעקבות לחץ החרדים
שקיות בסופר | צילום: Wan Fahmy Redzuan, שאטרסטוק

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות של ח"כ יוראי להב הרצנו וח"כ מיכל רוזין. לפי החוק שאושר, יוגדל ההיטל על שקיות נשיאה חד-פעמיות והוא יורחב גם לחנויות קטנות.

להצעת החוק של השניים הוצמדה גם הצעתה של ח"כ גילה גמליאל מהליכוד, שהעלתה את הצעתה בניגוד לעמדת סיעתה, וגרמה לסערה במהלך ההצבעה במליאה, בזמן שחברי מפלגתה פעלו להפלת הצעתה, וזאת לאחר שיחות קשות בין מנהיגי המפלגות החרדיות לבין יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו.

אולם הסערה הגדולה יותר פרצה לאחר שבהצבעה האלקטרונית נרשם שוויון 22, ח"כ עבאס הודיע כי הצבעתו לא נקלטה ויו"ר הישיבה האוזר אישר לצרף את הצבעתו ובכך החוק עבר ברוב של 23 תומכים מול 22 מתנגדים. לאחר מחאות מצד חברי כנסת מהליכוד ולאחר בדיקת הייעוץ המשפטי הוחלט כי התוצאה תישאר על שוויון 22 – וכך החוק של ח"כ גמליאל לא עבר.

ההצעה כאמור, מבקשת לחייב את כלל העוסקים הקמעונאיים בגביית תשלום עבור שקיות נשיאה חד פעמיות, כאשר התשלום שיגבה על ידי עוסקים שאינם קמעונאים גדולים יהפוך לחלק מההכנסות הרגילות של אותם עוסקים. בנוסף, מוצע להעלות את סכום ההיטל המרבי המוטל על השימוש בשקיות, שמותר לשר להגנת הסביבה לקבוע לפי הוראות החוק, מ-60 אגרות לשקל אחד. כמו כן, מוצע לקבוע כי מטרות כספי ההיטל לפי החוק יכללו גם ניקיון של פסולת שקיות חד פעמיות בכלל רחבי הארץ, לרבות בשטחים פתוחים ובשטחים עירוניים.

החוק הקיים בישראל מחייב תשלום של 10 אגורות עבור כל שקית ברשתות השיווק הגדולות, ומאז שחוקק כבר הצליח להוכיח את האפקטיביות שלו והביא לירידה של כ-80% בשימוש בשקיות ברשתות הגדולות. הצעת החוק שגיבש ח"כ יוראי להב הרצנו יחד עם ארגון 'אדם טבע ודין' מרחיבה את החובה לגבות 10 אג' עבור שקית נשיאה חד-פעמית גם בעסקים בינוניים וקטנים.

על מנת לא להערים קשיים ובירוקרטיה נוספת על העסקים, מוצע שהכספים הנגבים עבור השקיות יישארו במחזור העסק כהכנסה ולא יועברו לקרן הניקיון, כפי שנדרש היום מקמעונאים גדולים. כך, עסקים אלו לא ייאלצו לשאת בנטל הביורוקרטי הכרוך בהעברת כספי ההיטל לקרן הניקיון, וכן לא בדיווח תקופתי למשרד להגנת הסביבה, וכך גם תהיה הפחתה משמעותית בשימוש בשקיות ניילון.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג מסרה: "מברכת על חוק השקיות של חברי הכנסת מיכל רוזין ויוראי להב, שעבר היום בקריאה טרומית. מטרת חוק השקיות היתה ונשארה להביא לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות כדי להפחית את כמות הפסולת הנוצרת בעקבות השימוש בהן ואת ההשפעות הסביבתיות השליליות של פסולת זו".

יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת, ח"כ יוראי להב הרצנו: "ישראל מוכרחה להפסיק להשתמש בשקיות ניילון חד-פעמיות, שמזהמות את הסביבה שלנו. הצעת החוק שאני מקדם בימים אלה היא צעד משמעותי בדרך לשם וחלק מהתמודדותה של ישראל עם משבר האקלים. ההצעה היא צודקת, חברתית וסביבתית, שתביא להגברת ההגנה על הסביבה שלנו וגם תקל כלכלית ורגולטורית על בעלי העסקים הקטנים. מדינת ישראל מוכרחה להצטרף לשורת המדינות המפותחות בעולם שכבר אימצו הצעות דומות, ולהביא לשינוי הרגלים. זה הזמן להפסיק לזהם את חופי הים ושמורות הטבע שלנו, ולהתחיל לעשות קניות עם שקיות רב-פעמיות".

מנגד, חבר האופוזיציה ח"כ אורי מקלב תקף את אישור חוק השקיות: 'המשרד להגנת הסביבה לוקח מאנשים פיקדון על הבקבוקים ולא נותנים את האפשרות להחזיר, מאות מיליונים מחולקים למקורבים ולא לציבור הרחב. זהו חוק שכולו יחסי ציבור על חשבון הציבור".

הצטרפו ועקבו אחר

2 Responses

  1. השקעות הרב פעמיות חלקן הרב הוא חד פעמי
    כמעט בדיוק כמו השקיות החד פעמית
    אף אחד לא בדק כמה זיהום אוויר ליצר אותם
    וכמה זמן העיכול שלהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
אמונה זה לעלות במדרגה הראשונה, למרות שלא רואים את כל גרם המדרגות

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים