שיתוף
תגובות
חדשות » חדשות בעולם » עד כה נמנו כ-4,000 הרוגים בטורקיה וסוריה: באו"ם טוענים "מספר הקורבנות הסופי כפול שמונה"
מספר ההרוגים ברעידת האדמה הקטלנית ממשיך לעלות | אלפי בניינים קרסו בטורקיה, ועשרות אלפים נותרו ללא קורת גג | צוותי החילוץ עובדים בקור מקפיא ובגשם
ההרס בטורקיה | צילום: רשתות - לפי סעיף 27א׳

מספר ההרוגים ברעידת האדמה הקטלנית בטורקיה הגיע הלילה (שני) ליותר מ-3,800 בני אדם. בטורקיה מספר קורבנות רעידת האדמה עומד כרגע על 2,379 בני אדם, ועוד 14,483 נפצעו. בסוריה נהרגו 1,444 בני אדם ויותר מ-3,400 נפצעו.

הריסות הבניינים בטורקיה

עוד מבחזית החדשות

אלפי בניינים קרסו בטורקיה, ברעידת האדמה הקשה ביותר שהייתה במזרח התיכון מאז 1939. טורקיה מורגלת ברעידות אדמה, אך ההערכות הן שהפעם מספר הקורבנות יהיה כבד במיוחד לאור העובדה שהרעש היה באמצע הלילה, כשהתושבים שהו בבתים, ובנוסף, מזג האוויר מקפיא וכולל שלג וגשם כבד. תנאי מזג האוויר והקור העז מקשים על מאמצי החילוץ באזורי האסון, ומפחיתים עוד יותר את הסיכויים של הלכודים לשרוד את הלילה מתחת להריסות.

צוותי החילוץ שהוזעקו לאזורי האסון נאלצו לעבור בכבישים מרכזיים שהתכסו בשלג ובקרח. רעידת האדמה גם השביתה את פעילותם של שלושה נמלי תעופה גדולים בדרום-מזרח טורקיה, מה שמקשה על העברת סיוע אווירי. בנוסף, בשעות שאחרי הרעש פקדו את האזור יותר מ-140 רעשי משנה ורעש נוסף בעוצמה של 7.7 שגרם לקריסת בניינים נוספים שסיכנו את צוותי החילוץ.

ארגון הבריאות העולמי, אמר כי החשש הוא שמספר הקורבנות הסופי יהיה גבוה פי 8 מהמספר הנוכחי. קתרין סמולווד, בכירה בשלוחה האירופית של ארגון הבריאות, אמר כי באירועים מסוג זה "אנחנו בדרך כלל רואים מספרים שגבוהים פי 8 מהמספרים הראשוניים".

מוקדם יותר ציין אחד מיועציו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי מתנהל "מרוץ נגד השעון" כדי לחלץ לכודים מתחת להריסות לפני שירד הלילה והטמפרטורות יצנחו אל מתחת לאפס. התושבים באזורי האסון מסייעים לצוותים הפועלים בשטח, מפנים את ההריסות בידיים חשופות ומחפשים ניצולים. ארדואן הכריז אמש על שבוע אבל לאומי בטורקיה בעקבות האסון.

שגרה של קריסת בניינים בטורקיה

גם כשירד הלילה המשיכו צוותי החילוץ לחפש ניצולים בין ההריסות, ובכמה מקרים מצאו גופות. מסביב להריסות מתאספות משפחות הנעדרים, וממתינות במתח לעדכון על גורל יקיריהן.

בחלק מאזורי האסון צוותי החילוץ שמחפשים את הניצולים נדרשים לפלס את דרכם בהריסות במזג אוויר סוער. לעיתים הם מבקשים מהסובבים להיות בשקט, בתקווה שיצליחו לתקשר עם הלכודים בהריסות.. בכמה מוקדים בדרום-מזרח טורקיה ניתן היה לשמוע את התושבים הלכודים זועקים לעזרה. אמש העלו טורקים לכודים סרטונים לרשתות החברתיות שבהם התחננו לעזרה ולחילוץ מהריסות הבניינים שקרסו.

רעידת האדמה השניה בטורקיה

הרשויות בטורקיה דיווחו על יותר מ-5,600 בניינים שנהרסו, ועשרות אלפים שנותרו ללא קורת גג. התושבים מצאו מקלט בקניונים, באצטדיונים, במרכזים קהילתיים ואף במסגדים. עם זאת, לפי דיווחים אזרחים רבים נאלצים לשהות הלילה תחת כיפת השמיים בקור מקפיא.

בטורקיה פורסמו תמונות של אזרחים שאיבדו את בתיהם מתאספים מסביב למדורות בדרום-מזרח המדינה ומנסים להתחמם. אותם תושבים נערכים לשהות תחת כיפת השמיים למרות מזג האוויר הקיצוני.

בין אלפי הבניינים שנחרבו ברעידת האדמה בדרום טורקיה היה בית החולים בעיר איקסנדרון, שנהרס חלקית. לפנות ערב הצליחו צוותי החילוץ לחלץ אדם פצוע מההריסות ולפנות אותו על אלונקה. במחוז הטאי, שבו נמצאת איסקנדרון, נהרסו יותר מ-1,200 בניינים, ולפחות 520 איש נהרגו במחוז. שר הבריאות הטורקי, פהרטין קוג'ה, אמר כי "הבניין של בית החולים הממלכתי איסקנדרון קרס ברעידת האדמה. מאמצי החילוץ נמשכים כדי לחלץ מאושפזים ואנשי צוות מההריסות".

תושבים שנמלטים מאזור האסון תיעדו בדרך קריסת בניין ענק

חוסיין יאיימאן, מחוקק ממחוז הטאי, אמר שכמה מבני משפחתו לכודים בהריסות הבתים. "יש כל כך הרבה אנשים שלכודים גם הם, ויש כל כך הרבה בניינים שנפגעו. יש אנשים ברחובות, יש גשם וחורף"

בעיר גזיאנטפ נחרבה טירת גזיאנטפ העתיקה, מהאתרים המפורסמים ביותר באזור שספגה נזק קשה. הטירה נבנתה על-ידי הרומאים במאות השנייה והשלישית לספירה.

עוד מבחזית החדשות

בסוריה, כאמור, עומד לפי שעה מספר ההרוגים על 1,444 בני אדם. לפי משרד הבריאות הסורי, 711 איש נהרגו באזורים שנמצאים בשליטת המשטר של הנשיא בשאר אסד- במחוזות חלב, לטקייה, חמה וטרטוס. עוד 1,431 בני אדם נפצעו. באזורים בצפון-מערב סוריה, שבשליטת המורדים.

המכון הגאולוגי האמריקני, מסר שרעידת האדמה בטורקיה היא החזקה ביותר שהייתה בעולם מאז הרעש שהיה באוגוסט 2021, באזור מרוחק בדרום האוקיינוס האטלנטי. מלבד ישראל ולבנון, הורגשה רעידת האדמה גם במקומות המרוחקים אלפי קילומטרים מטורקיה. המכון הגאולוגי בדנמרק דיווח כי רעשי המשנה הגיעו לחוף המזרחי של גרינלנד, כשמונה דקות אחרי הרעידה באזור גזיאנטפ.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
בנה את החלומות של עצמך, אחרת מישהו אחר ישכור אותך כדי לבנות את החלומות שלו

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים