שיתוף
תגובות
יהדות » חתני התנ"ך העולמי: דביר מרצבך והלל כהן
תיקו בדרמה
את הדברים אמר בנט במסגרת חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי שהתקיים היום. עוד השתתפו: הנשיא, יו"ר הכנסת ושרת החינוך
הלל כהן ודביר חיים מרצבך | צילום: צילום מסך ערוץ היוטיוב ערוץ 14
המילון האוניברסלי חולמים שהילדים יכינו לבד שיעורי בית
מקודם
המילון האוניברסלי למה לשלם יקר על מורה פרטית
מקודם

במסגרת חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי שהתקיים היום (חמישי), משתתפים: ראש הממשלה נפתלי בנט, הנשיא יצחק הרצוג, יו"ר הכנסת מיקי לוי, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון ויו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל, יעקב חגואל.

לאחר קרב צמוד ומתוח, צמד המתמודדים שנשארו אחרונים, הגיעו לתיקו ונבחרו שניהם לחתני התנ"ך העולמי. החתנים הם: דביר חיים מרצבך והלל כהן.

רה"מ בנט הפתיע את המתמודדים ושאל 8 שאלות ואמר בדבריו: "כה אמר ה' צ-באות: עֹוד ישבו זקנים וזקנות ברחֹבות ירושלִָם, ואיש משענתו בידו מרֹב ימים. ורחֹבות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחובותיה". את נבואתו של זכריה אנחנו חיים יום יום. אנחנו חיים את הנס, חיים את החלום, כמו שאומרים עכשיו. אתם זכיתם, כבר בגילכם הצעיר, להיות מחוברים כל-כך לתנ"ך, קוד ההפעלה הזה של העם היהודי".

"התנ"ך עבורי הוא מעיין חיים, מצפן, והוא מלווה אותי לאורך תחנות חיי. בכל פעם שאני חוזר לסיפור מקראי כלשהו, אני מגלה מימדים חדשים שלא ראיתי עד כה. בנדודי אברהם, תושיית מרים, תלאות משה, גבורת גדעון ומנהיגות דוד המלך שימו לב – כל אחד מהם, לא רק הגה וחשב, אלא מעל לכל – קם ועשה".

"אני מבקש בדברים שלי כאן, לפנות לנוער הישראלי, לדור הבא עם מסר פשוט: בואו נלמד מגיבורי עמנו לקחת אחריות – לקום ולעשות. לתקן את המדינה. כאשר משהו אינו כשורה, אל תקטרו – תפעלו".

"אגלה לכם משהו, נוער יקר, משנותיי כיזם ומנכ"ל בהייטק. אחד מסודות ההצלחה המרכזיים של ההייטק הישראלי הוא הפעולה. אסביר: רעיון לבד, ללא פעולה כלשהי ליישומו, הוא נטול ערך. יש אינספור רעיונות נפלאים שנשארו על המדף כי לא היה מי שיחליט לממש אותו, לקחת אותו קדימה. המעז, והעושה – מנצח".

"כראש הממשלה, אני מסתובב הרבה בארץ ולפעמים אני שומע תלונות: "זה לא בסדר וזה לא בסדר". אם אני שומע את זה מחבר'ה צעירים אני משיב: "מי זו בדיוק המדינה? מה הכתובת שלה?" שאתם מדברים עליה. נערים ונערות יקרים, כולנו המדינה. אנחנו ואתם המדינה. אם משהו שבור – תקנו אותו. אם משהו אינו כשורה – תפעלו, למה אתם מחכים? זה נכון ברמה האישית, המשפחתית, הלאומית".

"בוודאי שאנו, כממשלה, פועלים ככל יכולתנו למען הציבור, אבל ממשלה לבדה – בלי יוזמה ופעולה של אזרחי המדינה – לא תפתור לכם את כל הבעיות של החיים. לפרט, למשפחה, לקהילה – שמור תפקיד מרכזי בהצלחתה של מדינה. האחריות לפעול מוטלת על כולנו".

"התורה גם היא מתמקדת בפעולה, בעשייה. בהר סיני, כשעם ישראל קיבל את התורה, מה הם אמרו? "נעשה ונשמע". כלומר, התורה אומרת לנו: "קדימה, תעשו". כוונות טובות זה נחמד, אך אין בהן די. רק הפעולות קובעות. משחר קיומנו, גיבורי עמנו היו אנשי מעשה, יזמים. אברהם אבינו הבין שהאלילות היא אסון. הוא קם ועשה מעשה: עזב את מולדתו ועלה לארץ ישראל, הפיץ את האמונה בה' ובחיי מוסר. מרים הנביאה ראתה את אחיה הקטן נשלח למותו. היא עשתה מעשה – דאגה לו לתיבה, ונתנה חיים לגדול מנהיגנו".

"אחרי קיפאון של 2,000 שנה, כאשר היהודים כמהו לחזור לארץ ישראל אך נשארו בפועל בגלות, קם בנימין זאב הרצל ועשה מעשה, פעל. הקים קונגרס ציוני, התרוצץ בקהילות היהודיות ובכל העולם על מנת לקדם את הרעיון הציוני".

"אתמול הדליקה משואה אנג'ל אלון, אישה מדהימה מנתיבות, שנחשפה לבעיה של תינוקות נטושים בבתי חולים. היא לא קיטרה, היא עשתה מעשה ענק, וגידלה 217 תינוקות וילדים, כאילו היו שלה".

"נערים ונערות, קשה לצאת מאזור הנוחות ולפעול. הרבה יותר נוח לצפות בחדשות ולהתעצבן. כל מי שהיה יזם – חברתי, חינוכי או בהיי-טק – מכיר את מסלול המכשולים הכולל אדישות בהתחלה, הגחכה, ציניות והכשלה. תמיד יש את אלה שנכנסים לזירה ופועלים, ויש מי שיושב ביציע ומצייץ חיצי ביקורת על אלה שעושים. יהי חלקנו עם אנשי המעש, ולא עם אנשי הרעש".

"נערים ונערות יקרים, תהיו אתם המכבי. את, ואתה, ואתה. הביטו בגיבורי עמנו. שאבו מהם השראה. כשאתם רואים חלילה חושך – תביאו אור. כשאתם רואים שנאה – תפעלו באהבה. כשאתם רואים סכסוך – תייצרו אחדות. תיזמו, תפעלו, התאמצו, ואף פעם – אף פעם – אל תתייאשו. הפכו את מדינת ישראל האהובה שלנו למדינת מופת".

"מתמודדות ומתמודדים, כל אחד מכם עשה מעשה, השקיע, למד, ושוב – וכך הגעתם להישג הגדול שלכם כאן. אני גאה בכם מאוד. בעזרת ה', נהיה כולנו המכבי".

הנשיא פתח את דבריו ואמר: ״אני שמח להיות כאן. בהצלחה לכולכם, לכל אוהבות ואוהבי התנ״ך באשר הם, ולאורחות ולאורחים שלנו בתפוצות. יש לי זכות שאמא שלי אורה עליה השלום שנפטרה לפני כמה חודשים היא הוגת חידון התנ״ך. היא תמיד אמרה לי שהיא רוצה שעל קברה יכתב שהיא הייתה הוגת חידון התנ״ך".

הצטרפו ועקבו אחר

תגובה אחת

  1. את מי מעניין הדרשות של בנט? אצל כל אזרחי המדינה, הוא אייקון מהלך של מה לא להיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
הישג ענק הוא להגיב באותה צורה גם כאשר מנצחים וגם כאשר מפסידים

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים