שיתוף
תגובות
חדשות » פוליטי » מדיני » נשללה תעודת האח"מ של שר החוץ הפלסטיני
תשובה הולמת
הפלסטינים מדווחים כי הדיפלומט הפלסטיני הבכיר ביותר עוכב יחד עם משלחתו לאחר שנועד בהאג ביום חמישי האחרון עם התובעת הראשית
שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי | צילום: agenciabrasil

כוחות שב"כ עיכבו לחקירה בגשר אלנבי את שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, ואת חברי משלחתו, לאחר שחזרו ארצה מהאג. על פי דיווח בסוכנות 'אל-קודס' הפלשתינית, תעודות האח"מ של אל-מאלכי ושל אנשיו הוחרמו.

על פי הדיווח, שלילת תעודת האח"מ נועדה להפעיל לחץ על גורמים פלסטיניים שלא לשתף פעולה עם החקירה. לטענתם, ממשלת ישראל סימנה כקו אדום את שיתוף הפעולה של גורמים פלסטיניים עם החקירה ולא תעבור על כך בשתיקה.

על פי דיווחים פלסטיניים, בעקבות הביטול עבר שר החוץ הפלסטיני חיפוש במעבר, והמשלחת שלו נלקחה לחקירה ברשויות הביטחון. תעודת המעבר של בכירים פלסטיניים, BMC, מאפשרת מעבר מהיר בלי צורך בבידוק.

אל-מאלכי חזר היום לאחר ביקור בהאג, במהלכו נפגש ביום חמישי עם התובעת בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג פאטו בנסודה. במהלך הפגישה ביקש אל-מאלכי מהתובעת להאיץ את החקירה נגד ישראל, וזאת לאור מה שהגדיר כהמשך הפרת זכויות האדם של הפלסטינים מצד ישראל. הוא הדגיש בפגישה כי הרשות הפלסטינית תשתף פעולה באופן מלא עם התובעת ועם בית הדין.

גורם בכיר מציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הסנקציות נגד שר החוץ הפלסטיני. "זה חלק מסל הפעולות שאושרו ועלו בדיונים המקדימים", אמר. מדובר בצעד שישראל לא נקטה בו שנים רבות, והוא נחשב לסנקציה חמורה שתקשה על תנועתם של בכירים פלסטינים.

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, אמר לפני כשבועיים כי "הרשות תשתף פעולה עם בית הדין הפלילי בהאג ותגיש לו את כל המסמכים שיש בהם כדי לסייע בהאצת החקירה, הנחוצה להבאת מבצעי הפשעים הישראלים לדין צדק".

בהזדמנות אחרת שב שתאייה ובירך על ההחלטה לפתוח בחקירה נגד הפשעים הישראלים, כלשונו: "החלטה שמהווה אישור לדבריו שיד הצדק תגיע אל מבצעי הפשעים, תביא להעמדתם לדין ואיש לא יחמוק מהפשעים האלה שלא חלה עליהם התיישנות".

כזכור, בתחילת החודש הודיעה התובעת פאטו בנסודה כי היא פותחת בחקירת פשעי מלחמה נגד ישראל ברצועת עזה, יהודה ושומרון שהתרחשו החל מ-13 ביוני 2014.  הודעה שהתפרסמה באתר בית הדין, התובעת בנסודה ציינה, שהחקירה תעסוק בפשעים שהתבצעו לכאורה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים מ-13 ביוני 2014. "להחלטה לפתוח בחקירה קדמה עבודת הכנה מדוקדקת שנמשכה קרוב ל-5 שנים" כתבה התובעת הראשית.

לדבריה, "האופן שבו המשרד יגדיר סדרי עדיפויות הנוגעים לחקירה ייקבע בהמשך, לאור האתגרים המבצעיים שאנחנו מתמודדים איתם עקב מגפת הקורונה, המשאבים המוגבלים שעומדים לרשותנו ועומס העבודה הכבד שמוטל עלינו כיום. עם זאת, אתגרים כאלה, מרתיעים ומורכבים ככל שיהיו, אינם יכולים להסיט אותנו ממימוש האחריות שמטילה עלינו אמנת רומא".

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
רק אלה שיסתכנו ללכת רחוק מדי יכולים אולי לגלות עד כמה רחוק אפשר ללכת

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים