שיתוף
תגובות
חדשות » חדשות חרדים » עולם הישיבות » הראב"ד בשיעור פתיחה בישיבתו
ברוך רופא חולים
התרגשות בעולם התורה: לאחר שחרורו מביה"ח מסר זקן הפוסקים הגאון רבי משה שטרנבוך שיעור פתיחה בהיכל ישיבתו בבית שמש, הציבור נקרא להמשיך להתפלל לרפואתו
הגר"מ שטרנבוך | צילום: רפאל שוורץ
הרב שטרנבוך ב'שיעור כללי' |
צילום: רפאל שוורץ

לאחר שבתחילת זמן אלול היה זקן הפוסקים מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א מאושפז בבית החולים הדסה עין כרם, הגיע אמש (שלישי) למסור את ה'שיעור כללי' הראשון לזמן אלול, כשבתחילת דבריו פתח ובירך "שהחיינו". בדבריו הנרגשים אף עודד את תלמידיו לכתוב חידושי תורה או סיכומי סוגיות, וביקש מהבחורים הוותיקים לסייע לבחורים החדשים.

עם הגעתו להיכל הישיבה לפני פתיחת השיעור כללי בסוגיית 'עדות שאי אתה יכול להזימה' במסכת מכות, פתח זקן הפוסקים בברכת שהחיינו בלי שם ומלכות: "אני מברך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה על מה שזיכני השי"ת לראות אתכם לאחר שלושים יום שלא ראינו זה את זה, ובמיוחד על מה שזיכני השי"ת לבוא למסור השיעור בהיכל הישיבה.

לאחר מכן עורר בדברי מוסר על חודש אלול וסיפר על אווירת חודש אלול מצעירותו: "בשנים עברו היה פחד נורא בחודש אלול, יהודים פשוטים פחדו בחודש אלול. אמי ע"ה סיפרה לי שבמינץ היה השמש מעורר את הציבור בכל בוקר בימי חודש אלול בניגון הקורא "שטייט אוף צו עבודת הבורא" (קומו לעבודת הבורא), ואנשים אכן באו השכם לבתי כנסיות ולמדו מוסר ותורה, והרגישו את האווירה של חודש אלול ברחוב".

בדבריו אף הוסיף וביקש מהבחורים הוותיקים בישיבה לקרב את החדשים: "באו הרבה בחורים חדשים לישיבה, והזמן גרמא לקיים מצווה מיוחדת – לקרב את הבחורים החדשים. זהו מצווה קלה שאינה כרוכה בקושי ועמל רב, ומאידך זהו מצווה רבתית שעל ידי זה בונה האדם נפשות".

כמו כן ביקש מהבחורים לכתוב חידושי תורה או לסכם בכתב את השיעורים הנאמרים בישיבה: "בישיבה אצלנו מעריכים ומעודדים מאוד את כתיבת השיעורים, כי על ידי כתיבת השיעור מוסיף כל אחד בהסברת הדברים, ועל ידי זה הוא נחשב כמחדש חידושי תורה, וכמו שכתבו הספרים ש'חידושי תורה' אין הכוונה דווקא לומר "דבר החדש", אלא לבאר ולהטעים הדברים ולפרשם,  וזוכה על ידי זה לסגולות הנפלאות שנאמרו בזוהר הקדוש על חידושי תורה".

"וכבר אמרנו פעם שכל שיעור נחשב רק כ"חצי שיעור", ומשום שהשיעור מצד עצמו אין מעלתו שלימה כל זמן שאין הבחורים מסבירים הדברים היטב ומלבנים את הדברים, ורק על ידי מלאכת הבחורים נשלם מלאכת השיעור, וכל מי ששותף לליבון הדברים הרי הוא שותף בשיעור ונחשב כמחדש חידושי תורה על ידי שנוטל חלק בהסברת הדברים".

"ועל הכל יש לזכור שה"לחם" זהו הגמרא רש"י ותוס', וחידושי תורה באו להוסיף לאחר ידיעת הגמרא, אבל צריך לשים דגש גדול על לימוד ושינון דפי גמרא רש"י ותוספות".

מקורביו מבקשים מהציבור להמשיך להתפלל להמשך חיזוק בריאותו של מרן משה בן דבורה.

1 הגר"מ שטרנבוך
צילום: רפאל שוורץ
2 הגר"מ שטרנבוך
צילום: רפאל שוורץ
3 הגר"מ שטרנבוך
צילום: רפאל שוורץ
4 הגר"מ שטרנבוך
צילום: רפאל שוורץ
5 הגר"מ שטרנבוך
צילום: רפאל שוורץ
הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
התקשורת, כמו אש, היא משרת נהדר, אך אדון נורא
(ג'יימס פנימור קופר)

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים