שיתוף
תגובות
חדשות » פוליטי » הונאת כשרות חמורה ברפורמה "מדובר במחדל"
כושרות מתריע
ארגון כושרות מתריע מפני הונאה סיטונאית תחת מתווה שלושת הרבנים שקיים ברפורמת הכשרות החדשה. בכושרות מסבירים כי כהנא מבקש לשכפל את מודל כשרות צהר
מתן כהנא | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ארגון כושרות מתריע מפני הונאה סיטונאית תחת מתווה שלושת הרבנים שקיים ברפורמת הכשרות החדשה. המתווה מאפשר לכל שלשה רבנים לגבש תקן כשרות ולמעשה לפעול כתאגיד פרטי.

את ההתרעה על פתיחת השוק לתחרות, ואת הסכנה שבמתן האפשרות לכל שלושה רבנים להתאגד לתקף תקן כשרות, מסבירים בכושרות דרך כשלים רבים שנמצאו בתאגיד פיקוח פרטי שפועל בישראל בשנים האחרונות, "כשרות צהר".

בכושרות מסבירים כי השר כהנא מבקש לשכפל את מודל כשרות צהר לגופי פיקוח פרטיים נוספים תחת הרפורמה שלו, אך לא הכיר לעומק את התנהלות כשרות צהר, וטוענים כי מדובר בדוגמא טובה לתאגיד כשרות פרטי שפועל ע"פ הנחיות רבנים ולמרות זאת אירעו תחתיו כשלי כשרות חמורים.

בכושרות טוענים עוד כי "השר כהנא לא נפגש מאז כניסתו לתפקיד עם מפקחי מחלקת ההונאה בכשרות של הרבנות. אם הוא היה מקדיש להם לפחות פגישה אחת הוא היה מבין את עומק הבעיה שקיימת באותם גופי פיקוח".

בעקבות בקשת חופש מידע של ארגון כושרות לבית המשפט העליון, נחשפים דוחות מחלקת ההונאה בכשרות שערכה בדיקה מקיפה בתוך "כשרות צהר". הדוחות צורפו לתשובה המדינה על בג"ץ שהגישו בצהר לפני כשנה, בו ביקשו מבית המשפט שיתערב בבקשתם להפוך לגוף פיקוח כשרות ליבוא מוצרים מחו"ל.

יחידת ההונאה בכשרות, בתוך תשובה המדינה לאותו בג"ץ, הגישה דוחות מפורטים על כשלים משמעותיים בפעילות הכשרות של צהר. בין היתר נחשף שם כי צהר נתנו פיקוח כשרות של שבע שנים רטרואקטיבית ליקב, כשלמעשה לא היה משגיח של צהר באותו יקב.

בנוסף נחשף כי באירוע אחר, מאפיה שהיתה תחת פיקוח צהר פעלה בכלל בתוך מסעדה טריפה עם מטבח משותף, שם עבדה משגיחה מטעם צהר במשך זמן קצר בשבוע. במקרה אחר, מלון נמצא מבשל בשבת ונמצאו בו כשלים של בשר וחלב, לאחר שסירבו לפטר את המשגיח או להוסיף משגיח, הם עברו לכשרות צהר עם המשגיח שתחתיו נמצאו כלל הכשלים בכשרות הרבנות.

המסמך מתאר כי צהר פיקוח מזון מייבאים ארטישוק נגוע מחו"ל, לאחר שהרבנות מצאה ופרסמה את הנגיעות, תוך טענה שזה הוצאת לעז על ראשונים, זאת למרות שנמצאים חרקים במוצר שוב ושוב. המסמך מתאר גם כיצד פורסמו ברשתות החברתיות עדויות של אנשים שהתארחו במלונות בשבת (תחת פיקוח צהר) – וכאשר היה לטענתם מחסור באוכל בשבת – טוגנו להם שניצלים בשבת. במסמך מצוין כי צהר בחרו שלא להגיב למתלוננים ברשתות.

בנוסף צוין בדו"ח כי הרב אורן דובדבני, העומד בראש מחלקת הכשרות של צהר, פוטר מתפקידו כמנהל מחלקת הכשרות ברבנות גבעתיים בין היתר בשל הסיבות האלה: אינו סר למרותם של הממונים עליו, אי עמידה בנהלים, חוסר ירידה לשטח על מנת לראות איך המערכת שתחתיו מתפקדת בפועל, היעלמות במהלך שעות העבודה ללא דיווח לממונים על מקום ההימצאות בשעות אלו, ועוד.

בארגון כושרות הגיבו על הדוחות החמורים של מחלקת ההונאה: "מתווה שלושת הרבנים עוד יתפוצץ לנו בפנים. מצער שאלו שרצו בכוונה טובה לתקן את הכשרות לא לוקחים אחריות מול נתונים עובדתיים של מחלקת ההונאה. אף אחד לא חף מביקורת, וכשיש כשלים חובה להכיר בהם ולתקן אותם".

"אם המיזם לא עמד בכללים וביעדים שרבני צהר הגדירו – דינו של המיזם להסגר ולא להכשיל חלילה את הרבים. אנחנו חוזרים ומדגישים- רק כשרות אחת, תחת חברה ממשלתית שקופה ומקצועית עם נהלים אחידים היא זו שתוביל לתיקון מערכת הכשרות".

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
עדכון אחרון:
חכמה אמיתית היא לדעת שאתה לא יודע כלום...

התקינו את האפליקציה החדשה שלנו!
ותישארו מעודכנים